Kampaň je financována z prostředků Greens / EFA.

PODCASTY

Podcast pro všechny, kterým není jedno, co se kolem nich děje.
Připravili jsme pro vás trojici podcastů o cestě do politiky, boji proti předsudkům, nenávistným komentářům i vymykání se standardním politickým škatulkám.

Podcasty jsou dostupné na YouTubeSpotifyGoogle PodcastsApple podcasts, na serveru České podcasty a dalších.

#1 Anna Gümplová

Místopředsedkyně Zelených
Jsi mladý a chceš vstoupit do politiky? Inspiruj se cestou Anny Gümplové v tom, jak se angažovat a proč do politiky vstoupit.

#2 Karolína Koubová

Primátorka města Jihlavy
Jaké to je řídit město? Karolína Koubová poví o své práci a o rozdílech a stereotypech ve vnímání žen a mužů v politice.

#3 Jan Papajanovský

Starosta České Kamenice
Mohou mladí zvládat klíčovou politickou funkci? Jan Papajanovský o svých zkušenostech coby nejmladší starosta.

Podcast #1 Anna Gümplová

V prvním podcastu jsem vyzpovídala místopředsedkyni Zelených Annu Gümplovou.
V 28 letech si prošla politickými funkcemi i aktivismem a dokáže pokrýt téměř všechny otázky, co bys mohla/mohl mít o vstupu do politiky.

Společně jsme probraly témata jako: Proč by měli mladí vůbec chtít do politiky? A má vůbec smysl se politicky angažovat? Co znamená reprezentovat mladé? Proč se Češi štítí politických stran? Jak vyzrát na hejty? 

“Já jsem se dostala k politice skrz neziskový sektor a environmentální aktivismus. Spousta těch věcí, za které bojujete nebo je chcete změnit, se ale nejlépe mění právě z těch politických pozic.”

Web: https://annagumplova.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/GumplovaAnna
Instagram: @gumplova_anna
Twitter: @anna_gumplova

 

Podcast #2 Karolína Koubová

V druhém podcastu jsme se s Karolínou Koubovou, primátorkou Jihlavy, soustředily hlavně na boj s předsudky a bloky, co si tvoříme každý v nás. Jak vypadá její den, kde bere motivaci a jakým výzvám každý den čelí?

Ptala jsem se: Jak na boj s osobními urážkami a nemístnými komentáři? Dá se připravit na politiku? Jak skloubit veřejnou funkci a rodinu? A jak se v politice liší nahlížení na ženy a muže? Mají ženy “na tu vyšší politickou funkci”, i když to podle čísel zastoupení žen v politických špičkách nevypadá? 

„My jsme byli ve volbách druzí, ale já jsem věděla, že pokud by se stal primátorem člověk, který za ANO vyhrál, že to město je v háji. Chvíli mi trvalo, než jsem to řekla nahlas. Ale v určitou chvíli ti docvakne, že pokud to neuděláš ty, tak to neudělá nikdo.“ 

Facebook: https://www.facebook.com/Primatorka.KarolinaKoubova/
Instagram: @Primatorka

Podcast #3 Jan Papajanovský

Ve třetí Podcastu pro všechny jsem vyzpovídala druhého (a někdejšího prvního) nejmladšího starostu v Česku Jana Papajanovského, který se v roce 2018 ve 23 letech postavil do čela České kamenice.

Probrali jsme: Jak může mladý člověk něco změnit a dokázat, že něco opravdu umí? Jak se dá spojit studium a aktivní politická práce? Co ho motivovalo vstoupit do politiky a kandidovat na starostu a jak dlouhá je cesta od zájmu o veřejné dění do politiky? 

“Občanku jsem často učil tak, že jsme si se studenty přečetli článek o tom, co se zrovna stalo v politice, a pak jsme o tom hodinu diskutovali a já jsem jim na tom vysvětloval, jaké má kdo pravomoce, procesy, atd. Ukazoval jsem jim na tom, že zajímat se o politiku je normální…”

Facebook: https://www.facebook.com/jpapajanovsky

Markéta Gregorová

marketa.gregorova@europarl.europa.eu
marketa.gregorova@pirati.cz

Contacts

BRUXELLES
Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
08G101
60, rue Wiertz / Wiert zstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
tel: 0032 2 28 38334 (kancelář)

Important links

2021 Creative Commons